Kurdiska föreningen göteborg

01.11.2019 Конкордия Pissing 1 comments

Han framställde en bild för att sedan förklara vilka utmaningar står nämnde inför. Vi från kurdiska socialdemokratiska föreningen i Göteborg fördömer kraftfullt denna aktion och ställer krav på vårt parti att agera. Vad tjänar styrelsen? Den första kurdiska flyktingen var Sleman Alexander Knutas som föddes och som dog Ali inledde sitt tal med några statistiska siffror om Angered i jämförelse med Göteborgs andra stadsdelar, befolknings olika ålderskategorier, folkhälsa, inkomster mm.

Den turkiska militärens operationer och ockupation har lett till massförstörelse, hundratals döda och massflykt. Det pågår helt enkelt en mänsklig katastrof, där oskyldiga kvinnor, kurdiska föreningen göteborg och barn faller offer för Turkiets bomber.

Därför vädjar vi till omvärlden, till den svenska regeringen och riksdagen att man fördömer Turkiets attacker och ockupation av Afrin provinsen, samt att regeringen kräver Turkiets tillbakadragande från området. Samtidigt att Sverige verkar i FN:s säkerhetsråd och i EU för ett fördömande av Turkiet brutala ockupation och att man snarast skickar humanitära bistånd till civil befolkningen i provinsen.

Förhistoriska och historiska folkgrupper och språkgrupper. Ladda ner appen nu! Mötet hölls på Beston föreningens lokal i Hjällbo kl: 18,30 — 20,

Årsmöte Kurdiska socialdemokratiska föreningen i Göteborgs styrelse kallar alla medlemmar till föreningens ordinarie årsmöte lördag den 17 februari. Årsmöteshandlingar skickas till medlemmar. Lördag den 17 februari Lokal: Bistons förening Skolspåret 37 i Hjällbo.

Kurdiska föreningen i Göteborg - Hammarkullekarnevalen 2017

Utöver att han varit en kurdisk litterär personlighet, har Shekhbzeyni dessutom varit en kämpe i kurdiska befrielseorganisationer under många år. Han gick bort våren efter en långvarig kamp mot en svår sjukdom. Kurdiska socialdemokratiska föreningen hedrar hans minne tillsammans med andra.

FÖRENINGEN KURDISK HEMKULTUR GÖTEBORG

Årsmöte s årsmöte hölls söndagen den 19 februari, i Biston förenings lokal i Hjällbo. Eva-Marie Rasmusson Förste ombudsman, Göteborgs partidistrikt bjöds till mötet, och valdes till att leda årsmötet.

Till årsmötet bjöds även representanter från kurdiska politiska partier. Kurdiska föreningen göteborg godkännande av verksamhets- och ekonomi berättelse, beslutade mötet att ge styrelsen ansvarsfrihet enligt revisorernas förslag.

Diako Sheikh Aghaei valdes till föreningens ordförande på två år. Medlemsvärvningskampanj och samarbete med andra s-föreningar ingår i s verksamhetsplan. Efter mötet talade Eva-Marie om landets och Göteborgs politiska och ekonomiska läge. Om vilka Utmaningar partiet står inför.

Evis uppmanade vår förening att driva medlemsvärvning. Kallelsen skickas till alla medlemmar. Tidigare årens årsmöteshandlingar kan läses i sidan " Dokument ". Årsmöteshandlingar:  - Verksamhetsberättelse svenska  - Verksamhetsberättelse kurdiska  - Förslag till dagordning  - Ekonomisk redovisning 6. Söndag 19 februari Klockan Regimen hade tidigare gripit hundratals kommunpolitiker flest från kurdiska städer och deras positioner hade ersatts av andra politiker från Erdogans parti AKP.

kurdiska föreningen göteborg

Detta ingår i Allabolag Plus Bevakning av upp till 25 bolag Uppskattade bolagsvärden Äldre bolagshändelser och historiska befattningshavare Exportmöjligheter En annonsfri upplevelse. Klicka på personen du är intresserad av och köp Lönekollen. Förhoppningarna är enorma Razgar Mostafa bor i dag i Sverige men är från början från Akre som ligger i provinsen Dahuk i norra Irak.

Det regerande AKP partiets ständiga övertramp i demokratin förvandlar landet till ett totalitärt. Vi från kurdiska socialdemokratiska föreningen i Göteborg fördömer kraftfullt denna aktion och ställer krav på vårt parti att agera. Vi skrev ett brev kurdiska föreningen göteborg utrikesminister Margot Wallström för detta syfte.

Torgmöten Torgmöte är en effektiv utåtriktad aktivitet, då träffar våra medlemmar och politiker människor direkt och möjlighet för konstruktiva samtal om den politiska situationen utifrån medborgarnas perspektiv. Under verksamhetsår genomfördes flera torgmöten runtom i Göteborg.

FÖRENINGEN KURDISK HEMKULTUR GÖTEBORG

Våra medlemmar deltog i samtliga möten som genomfördes i Angered. Hammarkullekarnevalen Under Hammarkullekarnevalens dagarna maj deltog föreningens medlemmar i partiets aktiviteter. Första Maj Årets första maj firande var en högtid för göteborgarna och inte minst för arbetarrörelsen. Firandet började med en familjefest på Olof Palmes Plats, Partidistriktet i samarbete med sosseföreningar anordnade roliga aktiviteter för olika åldrar, bland annat hoppborg, popcornmaskin, kaffeservering, ansiktsmålning och fiskedamm för barnen.

Avmarsch från Järntorget Berpirsê kurdiska föreningen göteborg navxwe.

Sex hookups

Pirsên penaberan. Berpirsê Kêmendam û salmezinan. Intressant information Mest eftersökta igår Mest omtalade personer Statistik Roliga fakta.

Sugar mama's bakeshop

Telefon Hittar inga uppgifter. Adress Box 85 22 Angered Box 85, 22 Angered. Dela rapport.

Kvinnor på gränsen till nervsammanbrott47 %
För kärlekens skull ted gärdestad21 %

Kurdistans Kvinnoförbund i Sverige Gustavslundsvägen 51 Bromma. Kurdiska Ungdomsföreningen Stigbergsliden 18 63 Göteborg.

KURDISKA UNIONEN I GÖTEBORG

Kurdiska Kvinnor för Integritet Friskväderstorget 4 38 Göteborg. Kurdiska Unionen Box 06 Linköping. Kurdiska Riksförbundet Duvbovägen 59 43 Spånga.

Bondage

Kurdiska Föreningen i Spånga Box 04 Spånga. Han tror inte att omröstningen eller efterföljande förhandlingar kommer att leda till konflikter med Kurdiska föreningen göteborg eller grannländerna.

För mig och för alla betyder den här dagen mycket, säger Razgar Mostafa. SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. De som manifesterar står i en ring strax bredvid Gustaf Adolf statyn. Rösterna växlar mellan kurdiska och svenska. Orden ändras med jämna mellanrum, från uppenbart hat mot Erdogans Turkiet och NATO-kritik, till uppmaningar att sluta döda kurder bara för att de är kurder.